Vyplatenie dividend za minulé obdobia – daňové a odvodové povinnosti
Nasledujúci článok je stručný prehľad toho, ako si vyplatiť podiely na
zisku za minulé obdobia.
Podstatným sa stáva nie rok, v ktorom bola dividenda vyplatená ale rok, za ktorý obchodná spoločnosť či družstvo zisk dosiahli. Pri platení odvodov, resp. dane z vyplatených dividend sa postupuje podľa pravidiel platných pre daný rok.
Dividendy za účtovné obdobia 1993-2003
Z dividend za účtovné obdobia 1993 – 2003 sa neplatia zdravotné odvody ale daň z príjmov sa platí podľa nasledujúcich pravidiel:
· Pre dividendy plynúce od spoločnosti so sídlom v SR pre fyzické osoby rezidenta aj nerezidenta sa daň vyberá zrážkou vo výške 7% pri vyplatení (táto zrážková daň platí aj pre FO rezidenta pri vyplácaní dividend zo spoločnosti so sídlom v zahraničí).
· Právnické osoby rezidenti – podiel na zisku sa zdaňuje v daňovom priznaní. Podiel na zisku sa nezdaňuje, ak je vyplatený slovenskej firme – rezidentovi SR, ktorá má aspoň 25% priamy podiel na základnom imaní vyplácajúcej právnickej osoby so sídlom v EÚ.
· Právnické osoby nerezidenti – podiel na zisku sa zdaní zrážkou vo výške 19%. Podiel na zisku sa nezdaňuje, ak je vyplatený zahraničnej firme so sídlom v EÚ – nerezidentovi SR, ktorá má aspoň 25% priamy podiel na základnom imaní vyplácajúcej právnickej osoby zo SR.
Dividendy za účtovné obdobia 2004-2010
Z dividend za účtovné obdobie 2004-2010 sa neplatí daň ani zdravotné poistenie, pretože súčasťou daňovej reformy z roku 2003 bolo zrušenie dvojitého zdanenia zisku.
Dividendy za účtovné obdobia 2011-2016
Z dividend za účtovné obdobie 2011-2016 sa neplatí daň. Platí sa len zdravotné poistenie nasledovným spôsobom:
· Zisky dosiahnuté za účtovné obdobia 2011-2012 – sadzba poistného 10% resp. 5% pre osoby so zdravotným postihnutím. Poistenec sám oznamuje sumu vyplatenej dividendy zdravotnej poisťovni do 31. mája v roku nasledujúcom po roku vyplatenia. Zo sumy dividend sa odpočíta oslobodené minimum (50% z priemernej mesačnej mzdy) a na príjmy sa vzťahuje maximálny ročný vymeriavací základ t.j. 60-násobok priemernej mesačnej mzdy.
· Zisky dosiahnuté za účtovné obdobia 2013-2016 – sadzba poistného je 14% pre všetkých bez rozdielu a bez oslobodeného minima. Odvody platí právnická osoba preddavkovo, t.j. vyplácajúca spoločnosť z nich odvedie preddavok na zdravotné odvody hneď pri vyplatení, do 8. dňa po uplynutí mesiaca, v ktorom boli vyplatené.
Uvedené pravidlá platia aj pri výplate dividend v súčasnosti. Podstatným teda nie je, v ktorom roku sa dividenda vyplatí, ale za ktorý rok bol zisk vykázaný. Odvody sa odvedú za podmienok platných pre daný rok. Zdravotné poistenie platia iba fyzické osoby (právnické osoby nie) zdravotne poistené v SR. Osoby, ktoré pracujú alebo podnikajú ako SZČO v zahraničí a sú poistené v zahraničí neplatia tieto odvody.
Dividendy za účtovné obdobia 2017-2018
Z dividend zo ziskov dosiahnutých za účtovné obdobia 2017
a neskôr, ktoré boli zároveň vyplatené spoločníkom sa neplatia zdravotné
odvody, ale len daň z príjmov. Podrobnejšie:
· Dividendy obchodnej spoločnosti alebo družstva vyplatené spoločníkom alebo štatutárom – zo ziskov dosiahnutých najskôr za rok 2017 sa podiely vyplácajú (spravidla – ak nejde o hospodársky rok) v roku 2018 a neskôr.
· Podiel na zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva vyplatený tichému spoločníkovi – zo ziskov dosiahnutých najskôr za rok 2017 sa podiely vyplácajú (najčastejšie) v roku 2018.
· Vyrovnacie podiely – týka sa podielov, ktorých výška sa určila na základe účtovných závierok za rok 2017 a neskôr.
· Podiely na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva spoločníkom alebo štatutárom – týka sa podielov, ak spoločnosť vstúpila do likvidácie v r. 2017 a neskôr.
· Podiel na zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva vyplatený zamestnancom bez účasti na základnom imaní – týka sa nielen ziskov za rok 2017 a neskôr, ale aj všetkých doterajších, o ktorých výplate sa rozhodlo v roku 2017 a neskôr.
· Podiel na zisku či majetku pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou vyplácaný členovi spoločenstva – týka sa nielen ziskov za rok 2017 a neskôr, ale aj všetkých doterajších, o ktorých výplate sa rozhodlo v roku 2017 a neskôr.
· Podiel na zisku vyplácaný spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárovi komanditnej spoločnosti, vrátane podielu na likvidačnom zostatku a vyrovnacieho podielu – ide o zisky dosiahnuté za rok 2017, z ktorých sa podiely vyplácajú (najčastejšie) v roku 2018.
Z podielov na zisku je potrebné platiť dane, aj keď sú vyplácané
zahraničnou spoločnosťou.
Pravidlá uvedené vyššie sa týkajú podielov vyplácaných fyzickým
osobám.
Právnickým osobám sa zdaňujú vyplácané podiely len ak sú vyplácané zo zahraničia od daňovníka z nezmluvného štátu a to v daňovom priznaní so sadzbou 35%. Uvedené pravidlo sa dá uplatniť aj naopak, ak slovenská právnická osoba vypláca dividendu do zahraničia daňovníkovi z nezmluvného štátu, dividendu zdaní zrážkou v sadzbe 35%. Vyplatené dividendy je možné zdaniť zrážkou alebo v daňovom priznaní ako súčasť osobitného základu dane.