Registračné pokladnice
V predchádzajúcom článku, ktorý sa týkal Obmedzení pri hotovostných platbách sme spomenuli registračné pokladnice. V dnešnom článku sa im budeme bližšie venovať. V priebehu roka 2019 sa novelizoval zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a prepojil sa so systémom finančnej správy. Cieľom tohto opatrenia je najmä boj proti daňovým únikom, ktoré spočívali v obchádzaní povinného evidovania tržieb v pokladnici. Pre tieto účely môže podnikateľ po novom používať buď on-line elektronickú registračnú pokladnicu (ORP) alebo virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP), už nie len elektronickú registračnú pokladnicu (ERP).
Povinnosť používať na evidenciu tržieb elektronickú registračnú pokladnicu má každá fyzická alebo právnická osoba s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia SR, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje vymedzené služby, za ktoré prijíma tržby v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.
Povinnosť používať ERP/VRP/ORP sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý súčasne:
· vykonáva podnikateľskú činnosť,
· prijíma tržbu v hotovosti na predajnom mieste,
· predáva tovar alebo poskytuje vymedzenú službu.
Služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používanie ERP/VRP/ORP sú dostupné na portáli Finančnej správy SR v článku Elektronická registračná pokladnica .
Medzi služby, ktoré nepodliehajú povinnosti evidencie tržieb patrí napríklad oprava domácich plynových spotrebičov. Naopak ak ide o opravu iných domácich zariadení pre dom a záhradu alebo elektrospotrebičov a podnikateľ za ich poskytnutie prijíma hotovosť, tak je povinný ich evidovať v ERP. Tržby prijaté v hotovosti za prenájom nehnuteľnosti taktiež nepodliehajú povinnosti evidencie v ERP. Ďalšie príklady výnimiek zo zákona o ERP, pri ktorých nevzniká povinnosť používania ERP sú dostupné na portáli Finančnej správy SR v článku Elektronická registračná pokladnica.
Používaním elektronickej registračnej pokladnice vzniklo on-line pripojenie týchto pokladníc s databázou finančnej správy. Finančná správa má tak všetky informácie o transakciách okamžite, pretože doklad z registračnej pokladnice je zaevidovaný okamžite. Nový zákon zaviedol pojem e-kasa, čím sa rozšírila možnosť používať ako registračnú pokladnicu aj mobil alebo tablet. Používať pokladnicu e-kasa je potrebné od 1.júla 2019.
Podnikateľ, ktorý chce uviesť systém e-kasa do prevádzky musí požiadať ktorýkoľvek daňový úrad o pridelenie kódu pokladnice e-kasa klient. Žiadosť sa podáva elektronicky pomocou formulára. Okrem kódu pokladnice e-kasa klient, sprístupní finančné riaditeľstvo aj autentifikačné údaje on-line registračnej pokladnice a identifikačné údaje o podnikateľovi, ktoré je podnikateľ povinný nahrať pred prvým použitím on-line registračnej pokladnice do tejto pokladnice.
Prechod z bežnej registračnej pokladnice na systém eKasa
Na prechod z ERP na eKasa klient pokladnicu môžu podnikatelia nasledujúcimi spôsobmi:
· skončiť používať elektronickú registračnú pokladnicu a začať používať virtuálnu registračnú pokladnicu,
· skončiť používať elektronickú registračnú pokladnicu a kúpiť novú on-line registračnú pokladnicu,
· prerobiť elektronickú registračnú pokladnicu na on-line registračnú pokladnicu.
Pri prechode z elektronickej registračnej pokladnice na on-line registračnú pokladnicu budú musieť podnikatelia, ktorý tak doteraz nemali, zaviesť aj internetové pripojenie pre tieto účely. V miestach, kde nie je internetové pokrytie môžu podnikatelia odosielať daňovým úradom údaje dodatočne, keď o to požiadajú.
Ak podnikateľ na evidenciu tržieb v hotovosti nebude používať pokladnicu e-Kasa klient, hrozí mu pokuta od 330 eur do 3 300 eur. Rovnaká pokuta podnikateľovi hrozí aj za to, ak jeho pokladničné doklady nebudú obsahovať potrebné náležitosti, ktorými musia disponovať doklady vyhotovované pokladnicou e-Kasa klient.